V pondělí 18.12.2017 je od 20:15 do 22:00 zamluvena hala ve Vysokém Mýtě. Aktivní i pasivní fotbalisté si příjďte zahrát.
Oficiální stránky fotbalového klubu TJ Sokol Morašice
Znak TJ Sokol Morašice

Historie klubu

Historie Morašického Sokola objektivem fotografa pana Jana Hendrycha

Oddíl kopané byl založen v roce 1970 a do okresní soutěže vstoupilo družstvo mužů. Mezi zakládající členy patřili Jaroslav Nepraš st., Zdeněk Krejza, Jiří "Plachťák" Doležal, Ladislav, Miroslav a František Tobkovi. Ladislav Tobek byl přes 20 let předsedou oddílu a také trenérem mužů.

Na začátku, kdy se vstoupilo do soutěže, podmínky nebyly moc ideální. Šatna pro hráče byla v malé místnosti asi 16m2, a ta se musela ještě přepažit, aby se tam vešel i soupeř. Také hygienické zařízení téměř nebylo. Venku se zhotovil delší žlab, aby se více hráčů mohlo provizorně umýt. V těchto podmínkách se hrálo až do výstavby nových kabin v roce 1984. V roce 1973 byl zakoupen vyřazený železniční vagón. Šatny se přestěhovaly do vagónu, který byl daleko větším pohodlím. I po vybudování nových kabin byl vagón oblíbenou šatnou našich dorostenců, až po jeho demontáž v roce 2002. Hřiště vzniklo v šedesátých letech na orné půdě, asi v polovině sedmdesátých let bylo uděláno odvodnění asi třetiny dosti mokrého trávníku. Na jedné straně hřiště byly vybudovány lavičky na sezení. V roce 1983 se začaly s finanční podporou obce budovat nové fotbalové kabiny.

Jak je na začátku uvedeno, oddíl kopané vznikl v roce 1970. Po čtyřletém působení ve čtvrté třídě okresního soutěže postoupili muži do III.třídy, r.1978 postoupili do okresního přeboru. Další roky se umisťovali na horních místech tabulky a to mělo za následek velký zájem o morašické hráče. Ze šesti opor 4 hráči přestoupili do sousedních klubů a 2 ukončili činnost. Velké oslabení mužstva mělo za následek sestup a nastalo nejhorší období v soutěži mužů. V sezoně 1996-97 byl angažován v roli trenéra Eduard Portlík z Litomyšle a během jednoho roku přivedl mužstvo do 1.B. třídy krajské soutěže. Portlík po postupu odešel. Novým trenérem se stal František Jandáček a hrajícím asistentem František Ropek, který se vrátil po 12.letech strávených v Litomyšli. Po pětiletém úspěšném působení, kdy se mužstvo umisťovalo v první polovině startujících, přišel postup do 1.A.třídy Pardubického kraje.

V roce 1995 vzniklo i B mužstvo. Jejich výsledky nebyly až tak špatné, ale bylo to hlavně zásluhou, že mužsto bylo doplňováno hráči A mužstva a dorostenci.

Dorostenecké družstvo vzniklo v roce 1975. Hned v první sezoně, kdy hráli okresní soutěž, tuto soutěž vyhráli a postoupili do okresního přeboru. Po 10 letech v roce 1986 sestupují do okresní soutěže. Do 1.A.třídy Pardubického kraje se vrátili ještě dvakrát a v sezoně 1997-98 dosahují zatím nejlepšího umístění, kdy skončili na 5.místě.

Družstvo žáků bylo založeno v roce 1981. V prvních třech sezonách se malinko rozkoukávali, ale od sezony 1984-85 začali hrát o přední místa tabulky. Mezi roky 1984-95 patřili mezi nejlepší družstva v okresní souteži. Velkou zásluhu na tom má Klofanda Jan, který žáky vedl 15 sezon. Trenéry v posledním desetiletí byli Ropek František, Sopoušek Zbyněk, Nepraš Jaroslav ml. a Kopecký Josef.

Pardubický kraj Obec Morašice Stavitelství Jokeš HRG tiskárna Nopek